#dansstorm

KLAPPING (This.is.not.football.)
zo 16:00

Allez dansez!
zo 16:00

The very look of it... That's where we'll go.
zo 14:00, 15:00

Ballet at the Leie
za 15:00

Extricate
za 11:20, 13:00, 14:30, 16:00

Choronde: Folk and world dance square
zo 12:30


za 13:00

Contemporary duos
za 11:40, 13:20, 14:50, 16:20

Dance Theatre Workshop Adults (30+) – BodyBridging
zo 09:00

Blokbusters
za 15:00

Tribute
za 11:00, 17:30

Double Bill - Blind Spot & Common Works
za 19:00

Double Bill - Omnetan & Contre-jour XS
za 21:00, 21:45

Danzas shakes, walks and dances the city and festival awake on Sunday morning à la Pina Bausch!
zo 08:30

En Danseuse
zo 13:00

Distort the body
za 14:00, 15:30, 17:00

Hip Hop Centrum De Stroate
zo 12:00

Ballet introduction
zo 14:00, 14:30, 15:00, 15:45, 16:15

Introductory Dance Lessons Saturday
za 12:30, 13:30

Introduction classical ballet for children
zo 09:30, 10:30

One Step to IKIGAI
za 12:20, 13:40, 15:30, 17:00

Manoeuvres
za 18:00

Tetris
zo 13:00, 15:00, 17:00

#letsdirtydanceagain
za 11:00

Lindy Hop social dance
zo 16:00, 18:00

D-effect I just came to look at the garden
za 10:00, zo 10:00

Danzas performs!
zo 14:00, 15:30, 17:00

Tarantella
za 11:20, 13:00, 14:30, 16:00

Open hiphop lessons
zo 10:00

Physical Podcast
za 09:00, zo 09:00

ADEMROOD EXP0 with dance videos
za 12:00, zo 14:00

Kelly's Eye
zo 13:00

Ritournelle
zo 14:30

Snatches/Omnetan
za 14:00, 14:30, 15:30

So You Think You Can Dance... Afrobeat/Salsa/Dabke
zo 11:00, 14:00, 16:30

Sparkling with rage
zo 14:00

Open day
za 09:00

Sunday Introductory Dance Lessons
zo 10:00, 11:15

Take to the dance stage
zo 10:00, 13:00

Hold Me Tight
za 12:00, 13:20, 15:10, 16:40

Nzela Na Ngai
za 12:20, 13:40, 15:10, 16:40

Danspunt, Passerelle, fABULEUS, Concertgebouw Brugge
vr 20:30

Whatever shakes you happy
za 14:45, 15:05, 15:25, 15:45

Whatever shakes you happy
zo 15:15

Nowhere and Everywhere at the Same Time No. 3.
vr 10:00, za 10:00, zo 10:00

Yoga with a picknick
zo 10:00

Ahilan Ratnamohan & Feras Shaheen (Kunstencentrum BUDA & Bolwerk)

A new streetdance with roots in football

Sunday
16:00
Introductory lessonPerformanceWorkshop

Arvid Viaene

A story of change.

Sunday
14:00, 15:00
Performance

(Conservatorium Kortrijk)

A ballet class in the middle of town!

Saturday
15:00
Introductory lessonOpen dayPerformance

Bert Berg & Tomas Vanderplaetse (Danspunt)

Bart Berg redefines what a handstand is

Saturday
11:20, 13:00, 14:30, 16:00
Performance

(De Resonantie - Ann Vanhooreweder)

Experience the seven powers of Biodanza - We Are Movement

Sunday
10:00, 14:00, 17:00
Introductory lesson

Choronde (Pieterjan Hantson)

Let yourself go in these exciting introductory lessons

Sunday
12:30
Introductory lessonPerformance

Conservatorium Kortrijk (Conservatorium Kortrijk)

Saturday
11:40, 13:20, 14:50, 16:20
Performance

Lucas Devroe (Conservatorium Kortrijk)

Create your own unique dance theatre phrase

Sunday
09:00
Workshop

(Danspunt & CirQ)

An unexpected radio circus packed with entertainment

Saturday
15:00
Community party

De Genoten (Danspunt)

A dazzling choreography to the music of deceased icons

Saturday
11:00, 17:30
Performance

Manon Avermaete & Timothy Nouzak (Passerelle vzw)

Come and enjoy the Double bill Blind Spot & Common Works!

Saturday
19:00
Performance

Eefje Verbeke (Danzas)

Together we dance-walk through Kortrijk!

Sunday
08:30
Introductory lessonPerformanceWorkshop
kurt van der Elst

(Danspunt)

Put your dance shoes on and get on your bike!

Sunday
13:00
Ball/party

GEDACHTEGANG (Danspunt)

What if you start messing with gender norms?

Saturday
14:00, 15:30, 17:00
Performance

(De Stroate vzw)

Sunday
12:00
Introductory lessonExhibitionOpen dayPerformance

(Béatrice Sieuw)

Short ballet introductions for children 4 and up

Sunday
14:00, 14:30, 15:00, 15:45, 16:15
Introductory lessonWorkshop

(Danspunt)

Saturday
12:30, 13:30
Introductory lesson

(Conservatorium Kortrijk)

Let your child explore classic dance!

Sunday
09:30, 10:30
Introductory lesson

Jennifer Regidor / Lune (Danspunt)

A rare glimpse of the creative process of a production

Saturday
12:20, 13:40, 15:30, 17:00
Performance

Karim Kalonji (Danspunt)

Dancing with a skateboard

Saturday
18:00
Performance

Keanu Seynnaeve (BASTA dance company)

Life is a puzzle.

Sunday
13:00, 15:00, 17:00
Performance

Laura Vanborm (Danspunt)

How can you dance if you are confined to your house?

Saturday
11:00
Exhibition

The Cherry Dots

Come and swing!

Sunday
16:00, 18:00
Workshop

Lisi Esteras (Dekenij and Lokale Gemeenschap Kortrijk i.s.m. Vzw Wit.h, Groep Ubuntu en Passerelle vzw)

Dance with identity, age, gender and vulnerability

Saturday, Sunday
10:00, 10:00
ExhibitionPerformance

Marieke Debaere (Danzas)

Sunday
14:00, 15:30, 17:00
Performance

Marijn Celea (Danspunt)

When folklore and a personal movement language meet.

Saturday
11:20, 13:00, 14:30, 16:00
Performance

(Polydans)

Explore the world of beats and grooves!

Sunday
10:00
Open day

Judith Clijsters (Passerelle vzw)

Pimp your walk through Kortrijk!

Saturday, Sunday
09:00, 09:00
Walk

Pé Vermeersch and Radical HeArts performing ARt company (Radical HeArt vzw)

Discover this installation exhibition with dance videos

Saturday, Sunday
12:00, 14:00
ExhibitionPerformance

(Makasi)

A tour with dance intermezzos.

Sunday
14:30
Walk

Sandra Delgadillo/Movingforwarddanceco (Danspunt)

Can strangers connect by dancing with each other?

Saturday
14:00, 14:30, 15:30
Performance

Silke Gerinckx (Danspunt)

Dancers appear and disappear in the city, can you see them?

Saturday
11:00
PerformanceWalk

Refu Interim vzw (Refu Interim)

Refu Interim volunteers teach you their own dances!

Sunday
11:00, 14:00, 16:30
Introductory lessonWorkshop

Lisa Piette (Polydans)

A dance video about finding the beautiful in the ugly.

Sunday
14:00

(Studio Steps)

Come and try out!

Saturday
09:00
Introductory lessonOpen day

(Danspunt)

Register for our dance introductions!

Sunday
10:00, 11:15
Introductory lesson

(Danspunt)

Sunday
10:00, 13:00
Performance

The Backyard vzw (Danspunt)

Two dancers drive each other to extremes

Saturday
12:00, 13:20, 15:10, 16:40
Performance

Tister Ikomo (Danspunt)

From Kinshasa to the dancefloor via Ghent .

Saturday
12:20, 13:40, 15:10, 16:40
Performance

(Two poetic dance films)

We open the dance festival with two dance films!

Friday
20:30
Dance film

Eefje Willems/Bodyshake (Bodyshake)

Saturday
14:45, 15:05, 15:25, 15:45
Workshop

Bodyshake

Enjoy the performance of the Bodyshow team!

Sunday
15:15
Performance

William Forsythe (Paradise Kortrijk 2021)

Move along in an interactive installation!

Friday, Saturday, Sunday
10:00, 10:00, 10:00
Exhibition

Helga Thys (Helga Thys)

Sunday
10:00
Introductory lessonCommunity partyWorkshop